خدمات مو

طاسی سر ؛ علت طلاسی سر و درمان | کلینیک دکتر میرزایی

درمان های توصیه شده برای طاسی و ریزش مو

عوامل مختلفی می توانند به ریزش مو کمک کنند. ریزش موی ارثی از معمول ترین انواع آن است. برخی از افراد دارای آنزیمی در ریشه موهای خود هستند که سطح محلی هورمون جنسی در سیستم گردش خون را تغییر می دهد. در نتیجه مو سلول ها و کل ریشه به تدریج کوچک می شوند. تولید مو به طور طبیعی با انقباض ریشه مو به تدریج کوچکتر، ظریف تر و نازک تر می شود. به این معنی است که موها به تدریج کم می شوند تا زمانی که کرکی شوند و در نهایت می ریزند. این تغییرات توسط آنزیم 5-آلفا ردوکتاز انجام می شود که از طریق ژن ها و ارث منتقل می شود.

عوامل ریزش مو

نکته مهم در درمان این بیماری، تشخیص دقیق علت ریزش مو قبل از تجویز دارو است. داروهای مختلفی برای درمان تجویز می شود. انواع مختلفی از ریزش مو، که برخی از آنها برای رفع علت اصلی و غیر مستقیم باعث طبیعی شدن ریزش مو می شوند. علاوه بر این، برنامه درمانی هر فرد بسته به نوع و منشا بیماری او منحصر به فرد است.

دلایل به وجود آمدن طاسی سر

مشاوره با پزشک پوست و مو معقول ترین اقدام در مدیریت این بیماری است. پزشک می تواند با بررسی تاریخچه پزشکی بیمار، انجام معاینه سر و تجویز آزمایش خون برای بررسی سطح هورمونی بیمار و تشخیص هر گونه بیماری داخلی که منجر به ریزش موی غیرطبیعی شود، علت دقیق ریزش مو را شناسایی کند. همچنین بیماری های داخلی مانند کم خونی، دیابت، تیروئید، تخمدان پلی کیستیک، بیماری های خود ایمنی یا بیماری های تیروئید علت اصلی باشند.  آلوپسی آندروژنتیک معمولی ترین دلیل ریزش مو در مردان است. به همین علت لازم است تا علت دقیق آن شناسایی گردد.

درمان های توصیه شده برای طاسی و ریزش مو

محلول موضعی ماینوکسیدیل 2 یا 5 درصد و قرص فیناستراید (100 میلی گرم) یا قرص دوتاستراید (500 میلی گرم) درمان های توصیه شده برای ریزش موی آندروژنتیک در مردان هستند.

با این حال، همه افراد دارای این ژن کچل نمی شوند و در حال حاضر مشخص نیست که چرا برخی از اعضای یک خانواده که همگی دارای این ژن هستند، آن را فعال می کنند در حالی که برخی دیگر این ژن را فعال نمی کنند. شکی نیست که فعال شدن ژن این آنزیم توسط هر فردی متفاوت است.

به عنوان مثال، وقتی فردی 17 یا 18 ساله است و فرد دیگری 30 یا 40 ساله است، ممکن است همین اتفاق بیفتد. وقتی به ریزش موی ارثی اشاره می کنیم، لزوماً به این معنا نیست که فرد یا والدینش همگی طاسی هستند.

در عوض، این فرد ممکن است اولین فردی در خانواده باشد که این ژن را بروز می دهد. البته، برای این نوع خاص از ریزش موی ارثی، گزینه های پیشگیری و درمان موثری وجود دارد، بنابراین تصور غیرقابل درمان بودن آن نادرست است.

نکته دیگر اینکه داروهای این نوع ریزش مو تا زمانی که مصرف شوند موثر هستند زیرا آنزیم ۵-آلفا ردوکتاز را مهار می کنند که از تبدیل هورمون تستوسترون به آندروژن دی هیدروتستوسترون جلوگیری می کند. اما اگر داروها قطع شوند، این آنزیم دوباره فعال می شود.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

مشاوره خدمات زیبایی